Az alapinformációk a legfontosabbak egy rajongói lap esetében, hiszen ezek segítenek megismerni a sztár munkásságát, tevékenységét. Lássuk, melyek azok az alapinfók, amelyekre szükség van, illetve mit érdemes beléjük írni?
Adatok
Nagyon fontos, hogy legyen egy olyan modul, amelyben összefoglalod az alap tudnivalókat a kedvencedről. Ide kerül a teljes neve, a születési helye, anyja-apja neve, születési éve (vagy a jelenlegi életkora), családi állapota (férje, felesége, gyerekei). Esetleg olyan érdekességeket is becsempészhetsz, mint a horoszkópja vagy a magassága, a lényeg, hogy pontokba szedj olyan infókat, amelyek érdekelhetik az olvasóidat.
Életrajz, biográfia
Szintén fontos, hogy felvázold az adott sztár életének fontosabb pontjait, kezdve a születésétől és a gyerekkorától. Ha valamilyen formában hátrányban éltek, szegények voltak, vagy problémáik voltak, érdemes itt leírni. Ugyanakkor itt kapnak helyet a karrierjével kapcsolatos infók is, például hogy mikor, hol és hogyan fedezték fel a tehetségét. Leírhatod, hogy melyek voltak az első filmjei vagy az első albuma, és annak megjelenési körülményeit, majd tovább haladva kronológikus sorrendben a meghatározó szerepek/dalok következnek.
Fontos, hogy az életrajzot ne másold! (Ez vonatkozik minden egyes információra, amit megosztasz.) Nemcsak azért, mert ez nem professzinális, de azért sem, mert ha valakit érdekel, hogy mit írtak az adott sztárról starity.hu-n, akkor ott el is olvassa, és a te lapod semmilyen pluszt nem fog nyújtani ezzel kapcsolatban. Érdemes felhasználni az angol nyelvű Wikipédiát, hiszen 1. a magyar Wikipédia-cikket sokan ismerik, ott is megtalálják, 2. az angol szócikkek sokkal tartalmasabbak, mint a magyar nyelvűek, sokkal több infó van bennük. Ha nem is tudsz jól angolul, akkor is képes vagy valamit összerakni egy fordító segítségével (translate.google.com), hiszen bár hatalmas butaságok és helytelen mondatok jönnek ki, össze tudsz rakni belőlük egy értelmes, helyes szöveget. Vagy megkérhetsz valakit, hogy fordítson neked.
Érdemes feldobni ezt a részt idézetekkel, pl. ha a gyerekkoráról írsz, akkor szúrj be egy interjúrészletet, amelyben ő maga is a gyerekkoráról beszél, hiszen így sokkal kevésbé lesz száraz és unalmas az írás. Törekedj arra, hogy a sok infóból kiszűrd a lényeget, és ezt oszdd meg az olvasóiddal. Gondolj arra, hogy mi az, ami téged is érdekelne a sztárral kapcsolatosan, ha ezek az infók teljesen újak lennének számodra.
Amire még figyelned kell itt, az a bekezdések: egy hosszú szövegről lévén szó, itt-ott meg kell törnöd a monotonitást. Ha egy új életszakaszhoz érsz a leírásban, nyomj egy entert (ne shift+entert), és sokkal könnyebben lesz olvasható a szöveg. Érdemes alcímeket is használni, az idézeteket kiemelni stb., hogy könnyebben el lehessen igazodni az információáradatban.
Na és végül, mekkora az ideális terjedelem? Ez természetesen az információk fontosságától függ, de figyelj arra, hogy ne legyen végtelenül hosszú, sem pedig túl rövid, amiből sok információ hiányzik! Szerintem fontos végigmenni a sztár egyes életszakaszain, de a gyerekkoráról írhatsz kevesebbet, a karrierje kezdetéről egy picit többet, végül a tényleges karrier kialakulásáról még többet. 5-6 bejegyzés az, amit én az unalom érzése nélkül hajlandó vagyok együltömben elolvasni, pedig én szeretek olvasni, szóval nagyon sokat ne írj - az egyes érdekességekről pedig amúgy is csinálhatsz külön modult.
Filmográfia
Hogyha egy színészről/színésznőről szerkesztesz lapot, fontos, hogy helyet kapjanak azok a filmek, amelyekben eddig szerepelt. Érdemes ezeket kronológiai (időrend szerinti) sorrendbe tenni: a legrégebbivel kezded, és haladsz a legújabb fele. De nem elég egyszerűen felsorolni az egyes címeket: érdemes pár szót írni az adott film tartalmából is, így felkeltheted a látogatók érdeklődését olyan filmek iránt is, amelyeket egyébként nem néznének meg úgy, hogy csak a címet ismerik. Azt is fontos leírni, hogy mellékszerepet vagy főszerepet játszik-e az adott filmben a színész/színésznő, valamint a film műfaját (dráma, vígjáték), esetleg rendezőjét, valamint a megjelenés idejét, esetleg az IMDB pontozását. És természetesen az egyes filmekről egy-egy képet is beszúrhatsz, hogy izgalmasabb és érdekesebb legyen a modul.
Diszkográfia
Hogyha a kedvenced egy énekes/énekesnő, akkor ez is elengedhetetlen modul. Érdemes egy képet beszúrni az albumborítóról, valamint le kell írni az album címét, megjelenésének időpontját, esetleg ha valamilyen listán első-második-harmadik helyen szerepelt. Kell ugyanakkor egy tracklista (a számok címei, időtartama), és az esetleges bonus trackek, arany kiadások stb.
Videográfia
Ugyanaz a helyzet, mint a diszkográfiánál: egy kép a videóból, néhány alapinfó (pl. a megjelenés éve, vagy egy sztárszereplés benne), esetleg némi érdekesség az adott videóval kapcsolataban, valamint az esetleges díjak, amit a videó nyert. Persze, az is egy opció, hogy a diszkográfiánál a tracklistben feltünteted, hogy mely számokhoz készült videó is, nem feltétlenül szükséges erről egy külön modul - ez már teljesen a szerkesztőre van bízva.
Autogrammcím
Általában ezekben a modulokban csak egy cím van, mindenféle mellékes leírás nélkül. Ez is teljesen rendben van, de ha egy kicsit motiváltabbnak érzed magad, akkor mellékelhetsz pár tippet, hogy hogy írhat a rajongó a kedvencének, mekkora esély van a válaszra, egyáltalán hogy működik ez az autogrammosdi - mert bizony, nem olyan egyszerű, hogy írsz egy levelet a sztárnak, hogy szeretnél egy autogrammot, és postafordultával érkezik is az aláírásos fotó! |